İmplant Diş

İmplant Diş

Diş implant; diş eksikliği durumunda çene kemiğine vida şeklinde konulan titanyum diş köküdür. implant Diş yapımı, titanyum kullanılarak elde edilmektedir bunun nedeni ise vücudun titanyumu kabul etmesi ve doku dostu olmasıdır. Tek diş eksikliğinden çoklu diş eksikliğine kadar tüm diş sorunlarında kullanılan diş implant, implant nedir diye sorulacak olursa diş hekimliklerinde en yaygın olarak kullanılan yapay diş türüdür. Diş implant, protez veya diğer diş tiplerden ayıran en büyük özelliği, dişte eksiklik olması veya tamamen olmaması durumunda da yapılabilmesidir. Çene kemiğine monte edilen implant diş, belli bir süreden sonra üzerine porselen diş eklenerek tamamlanmaktadır.

Tıp dünyasında en büyük gelişmelerden biri olarak değerlendirilen ve ağız, diş sağlığı açısından gerçek dişe en yakın olarak tanımlanan diş implant, komşu dişlere müdahale gerektirmeden uygulandığı için ve aynı zamanda çiğneme ve dişlerin diğer fonksiyonlarını gerçekleştirmede gerçek dişe daha yakın bir his uyandırdığı için daha fazla tercih edilen bir yöntemdir.

İmplant tedavisi nasıl uygulanır?

Çene kemiğine uygulanan implantlar için öncelikle uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılmaktadır. Cerrahi bir işlem gerektiren implant tedavisi için seçimin doğru hastane ve doğru doktordan yana yapılması son derece önemlidir. Ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarına uygun olması, kullanılan malzemenin kaliteli olması son derece önemlidir. Uygulama esnasında veya sonrasında enfeksiyon kapılmaması için uygulama yöntemlerine dikkat etmek ve kaliteli malzeme kullanımına özen göstermek, implant tedavisinde en önemli detaylardan biridir.

İmplant Diş tedavisi ne kadar sürer?

Ortalama olarak 1 hafta kadar sürmektedir. İmplant operasyonunda kullanılan dikişlerin kendinden erime özelliğine sahip olması, tedaviyi bir günde de gerçekleştirme imkanı sunabilmektedir. 1 günde implant yapıldığında dişe protez takılmaz.

implant diş tedavisi iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama “tedavi aşaması” olarak değerlendirilir, ikinci aşama ise implantın kemiğe kaynama aşamasıdır. Bu süre ortalama 3-6 ay arasında sürmektedir. İmplant çene kemiğinde kaynadıktan sonra implantlar üzerine porselen dişler yapılır. Lokal anestezi uygulanarak yapılan işlem, bir diş için ortalama 10 ile 15 dakika arasında sürmektedir. implant diş tedavisini diğer dişlerden ayıran en büyük özelliği hastanın herhangi bir ağrı-sızı yaşamamasıdır, bu da günümüzde bu tedavi yönteminin tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Tedavi başladığında hastaya lokal anestezi uygulandığı için bölgesel uyuşukluk hissedilebilmektedir ancak bu süre 2-3 saat ile kısıtlıdır. Çok fazla ağrı oluşmamakla birlikte anestezi etkisinin kaybolmasından sonra küçük ağrılar oluşabilir. Uzman doktor bunun için uygun ağrı kesici verir ve 1-2 gün sürebilen bu ağrılar da tamamen ortadan kalkar.

İmplant tedavisi zor bir tedavi mi?

Diş hastalıkları, erken dönemde tedavi edilmesi durumunda hasta eski sağlığına kavuşabilir. Tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi implant tedavisinde de hastaların en çok merak ettikleri konuların başında “implant diş tedavisi zor mu?”, “implant tedavisi yaparken ağrı hisseder miyim?”, “implant tedavisinden sonra sıkıntı yaşar mıyım?” gibi sorulardır. Uzmanlar, bu konuda kesinlikle hastanın herhangi bir sıkıntı çekmeyeceğini belirtiyorlar. Lokal anestezi uygulanarak yapılan bir tedavi olduğu için hasta kesinlikle sıkıntı çekememektedir. Bölgesel olarak uyuşukluğun olabileceğini söyleyen uzmanlar, bunun da geçici bir süreliğine oluştuğunu belirtmektedir.

 

İmplant tedavisi sonrasında hafif ağrıların oluşabileceğini aktaran uzmanlar, bunların atlatılması için verilen ağrı kesicileri ve antibiyotik ilaçları kullanmak gerektiğini altını çiziyorlar. Doktorun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanan hastalarda ağrıların daha az görüldüğü gözlemlenmektedir. 1-2 günlük tedavi sonrasındaki günlerde hastanın çiğneme fonksiyonunu tam olarak yerine getirememesi, cerrahi operasyon gerektirdiği içindir. Bu süreden sonra hasta normal şekilde diş fonksiyonlarını yerine getirebilmektedir

İmplant tedavisi sonrasında bakım gerekir mi?

İmplantlar, normal dişler gibi bakım gerektiren dişlerdir. Yani normal dişlere yaptığınız gibi bu dişlere de gerekli bakımın yapılması gerekir. Diş kontrolleri yine normal dişlerde olduğu gibi rutin şekilde yapılması gerekir, fırçalama, gargara ve diğer rutin işler de aynı şekilde devam etmelidir. Sigara, kahve, çay içimi fazla olan kişilerin kesinlikle dişlerine gerektiği şekilde bakım yapmaları gerekmektedir.

 

İmplant diş bakımı için kullanılacak fırçaların yumuşak olmasına özen göstermek gerekir. Aynı zamanda kullanılan diş macununun da implant için özel olarak tasarlanan macun olmasına dikkat etmek, son derece dişlerin sağlıklı kalmasına ve uzun süre dayanaklığını korumasına yardımcı olacaktır.

İmplant tedavisi herkes yapabilir mi?

Genel sağlık durumu iyi olan, kemik yapısı uygunluğu panoramik röntgen yöntemi ile değerlendirildikten sonra her hastaya implant uygulanabilir. Ayrıca şeker, kalp ve tansiyon hastası olan kişiler, doktor onayı aldıktan sonra implant tedavisi uygulayabilirler.

İmplant Diş uygulanacak bölgede kemik yetersizliği varsa ne yapılır?

İmplant diş yapılacak diş için yeterli kemiğin olması şarttır. Ama bazı hastalarda yeteri kadar kemik bulunmayabilir yani kemik yetersizliği durumu söz konusu olabilmektedir. Bu tip hastalar için çene cerrahisi uygulanarak ogmentasyon, kemik grefti uygulamasıkemik tozu uygulaması, box tekniği ile ogmentasyon yapılarak kemik hacmi istenilen boyuta çıkartılmaktadır.

Diş çekimi sonrası implant yapılabilir mi?

Belli bazı nedenlerden dolayı hastalar diş çekimi yapmaktadır. Bu da “diş çekiminden sonra implant yapılabilir mi?” sorusunu akıllara getiriliyor. Genel inceleme yapıldıktan sonra hastanın kemik yapısı implant için uygun ise tedavi uygulanabilir. Fakat bu tip durumlarda genellikle diş çekimi sonrasında kemik tozu ilave edilmektedir.

İmplantın markası önemli mi? İmplantın kalitelisi olur mu?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi implant tedavisi yapılırken ortamın hijyenik olması ve gerekli sterilize işleminin yapılmış olduğu bir ortam olması gerekir. Bununla birlikte implant markası yani diğer bir deyişle implantın kaliteli olması da önemlidir.

 

Son yıllarda artan talep nedeni ile çok sayıda marka piyasada bulunabilmektedir. Ancak hasta marka tercihi yaparken referansı olan ve uzun yıllardır piyasada varlığını koruyan güvenilir markalardan yana tercihini yapmalıdır. Yerli İmplant Markası Tercihlerinde yada İthal   İmplant Markası Tercihlerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer husus ise “implant ara parçaları” denen bir nevi yedek parçaların piyasada bulunabilmesine dikkat etmek gerekiyor. Yapay bir diş olduğu için kırılma veya zarar görme durumuna karşı ara parçalarının kolay temin edilebilmesi sağlık açısından son derece önemli bir yer tutmaktadır.

İmplant Diş fiyatları

Son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlanan implant tedavisi; malzemenin markasına, kalitesine ve imal edilen ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. İmplant Diş fiyatları, İsviçre’de daha pahalı iken Almanya’da daha ucuzdur. Türkiye’de implant diş fiyatları gideceğiniz hastaneye göre, kullanacağınız markaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak Yerli İmplant Fiyatları üretim maliyetleri ve vergi avantajlarından dolayı daha uygun olurken, ithal implant fiyatları daha pahalı olmaktadır.

İmplant Diş Tedavisi ile ilgili Sıkça sorulan sorular

  • İmplant Diş Tedavisinde Başarı oranı nedir?

Hastanın kemik yapısına ve titanyumu vücudun kabul etmesine bağlı olarak uzman hekimler tarafından yapılan diş implantların da %95-98 oranında başarı sağlanmaktadır.

  • İmplant diş için yaş sınırı var mıdır?

İmplant yapılacak kişilerin kemik gelişimini tamamlamış yaşa gelmeleri gerekmektedir. Bu nedenle alt yaş sınırı 18 olarak belirtilmektedir. Bunun dışında yaşı ilerlemiş kişiler de tedavi olabilirler.

  • Köprü mü, implant mı?

Hastaların en sık sordukları sorulardan biri de köprü mü yoksa implant diş mi yapılması konusunda düştükleri kararsızlık durumudur. Bunun en iyi cevabı, yapılacak testler sonucunda belli olur. Çene kemik yapısı ve ağız yapısı ile ilgili olan bu durumu netleştirmek için öncelikle muayene olmak gerekir.

  • Cerrahi işlemden sonra protez yapılıncaya kadar dişsiz mi beklenilmesi gerekiyor?

Cerrahi işlemden sonra implant dişin çene kemiği ile kaynaması için 2-6 ay arasında bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre içinde hastaya geçici protez uygulandığı için dişsiz kalınmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir