implant-omru

İmplant Diş Ömrü

İmplant Diş Ömrü Ne Kadar?

Darbe, kırık veya çürük nedeniyle kaybedilmiş dişlerini dental tedavi yoluyla hem estetik açıdan yeni bir görünüm elde etmek isteyenler hem de ağız ve diş sağlığını düşünenler implant diş ömrü hakkında da bilgi edinmek istiyor.

Hemen belirtmek gerekirse, tedavinin klinik ortamda testi sonucu ortalama otuz yıllık bir ömrü araştırma sonucunda ortaya çıkan veri olarak karşımıza çıkıyor. Temizliğe dikkat edilmesi, hijyen sağlanması ve bakımına gösterilecek özenle tedavi sonrası yapay dişin ömür boyu kullanılması da mümkün elbet.

Düzenli diş fırçalama ve periyodik diş hekimi kontrolünün de ihmal edilmemesi tedavinin bir ömür boyu sağlamlığını koruyarak kişiye hem ağız ve diş sağlığını kazandırmaya devam edecek, hem de estetik görünümde sürekliliği yıllara rağmen kişiye kazandıracaktır.

Kayıp diş olayının yaşanması aslında estetik görünümden ziyade diğer rahatsızlıkların oluşmasına de engel oluyor. Peki, diğer rahatsızlıklar dediğimizde tedavinin yapılmaması durumunda nelerle karşılaşabiliriz? Öncelikle şunu bilmek gerekir ki, kayıp dişler zaman içinde dişlerin arasının açılmasına ve ilerleyen dönemde dişlerin çarpıklaşmasına neden oluyor. Bu çarpık dişlerin bakımı ve temizliği de elbette gün geçtikçe zorlaşıyor. Diş taşı ve diş hastalıklarına davetiye demek olan bu dönemin ilerleyen zamanlarında ise kişinin konuşma kabiliyetinde aksaklıkların yaşandığı da görülüyor.

İmplant diş tedavisinde bir diğer önemli husus ise çene kemiği yapısının tedaviye uyumlu olması. Uzman diş hekimleri,tedaviyi diş kaybının yaşandığı ilk üç ay içinde yapılması yönünde uyarılarını devam ettirirken, sonraki süreçte çene kemiğinin zayıflamaya başladığını da belirtiyorlar. Bu gibi durumlarda kemik tozu ilavesi ile çene kemiği güçlendiriliyor, ancak en doğru seçenek ilk üç ay içinde tedavinin gerçekleşmesi.

İmplant, hamileliğin ilk üç aylık periyodunda, kemik gelişimini tamamlamamış çocuklarda, diyaliz makinesine bağlı böbrek rahatsızlığı yaşayan hastalarda, diyabet hastalarında önerilmeyen bir tedavi. Bununla birlikte alkol, çay, kahve ve sigara tüketiminde aşırıya kaçmak da implantın ömrünü etkileyen olumsuz tüketimler olarak öne çıkıyor.

Tedavi ve hastanemiz hakkında tüm detaylara http://www.istanbuldishastanesi.org/istanbul-dis-hastanesi.htm sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Tüm soru, düşünce ve yorumlarınızı iletişim numaralarımızı arayarak bizimle paylaşabilir, tedavinin tüm aşamaları hakkında detaylara sahip olabilirsiniz.

admin • 4 Mart 2015


geri

ileri

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *