implant çesitleri

Hamilelikte İmplant Tedavisi

Hamilelikte İmplant Tedavisi

Diş ve ağız sağlığı hayatın genelinde bakım ve kontrol altında olması gerekir. Ancak kadınlar için bazı dönemlerde (bebek emzirme, menopoz, hamilelik, puberte ve menztrasyon dönemlerinde) daha çok ayrıcalık gerektirir.

Halk arasında; hamilelik döneminde bebeğin ihtiyacı olan kalsiyumu anne dişinden sağladığı ve bu nedenle her hamilelikte bir diş kaybı sözü bu noktada biraz yanlış kalıyor. Bebeğin anne dişinden kalsiyum sağladığına dair herhangi bir bilimsel veri olmasa da anne adayının günlük kalsiyum ihtiyacı ortalama 1200 mg’dır.

Hamilelik döneminde iyi bir ağız ve diş sağlığı bakımı yapılırsa, normal dönemle arasında diş sağlığı açısından bir fark olmaz. Doğru beslenme anne adayı için olduğu kadar bebek içinde önemlidir bebeğin diş gelişimi ise hamileliğin beş veya altıncı haftasında başlar.

Anne adayı kadınlar hamileliğin ilk üç aylık döneminde dental tedaviden kaçınmalıdır. Hamilelikte implant tedavisi ise mecburi ve acil tedavi durumlarda doktor tavsiyesi ile hareket etmelidir. Mümkün oldukça diş tedavisini hamileliğin ikinci üç aylık dönemine ertelemek sağlık açısından daha doğrudur.

Diş veya diş eti iltihaplanması durumunda bebeğin gelişiminin olumsuz etkileneceği düşüncesi dental tedavinin olumsuzluklarından daha çok ön plana alınmalı ve jinekolog doktor önerisiile tedaviye girişim yapılmalıdır.

Hamileliğin son üç aylık döneminde ise anne adayının rahat hareket kabiliyetinde olmaması, diş koltuğuna rahat oturamamasına neden olurken, aşırı stres gibi durumlar erken doğum nedeni de olabilir.

Hamilelik döneminde günlük diş ve ağız bakımı kesintiye uğramamalı. Bulantı ve kusma gibi vakaların ardından ağız ve diş temizliğinde fırça yerine çalkalama yapmalıdır. Mümkün oldukça hamilelik öncesinde diş hekimine danışarak tam bir ağız ve diş bakımı yapılmalı, ileri dönemde oluşabilecek ağız ve diş rahatsızlıklarına karşı ön tedbir sağlanmalıdır.

Tükürük salgısında azalma nedeniyle günde iki kere gargara yapılması hamilelik döneminin daha sağlıklı geçmesine olanak sağlarken, diş eti hassasiyetini de azaltacaktır.

Her ne kadar çok düşük oranda radyasyon olsa da hamilelik evresinde diş röntgeni çekilmemeli, antibiyotik kullanımında kesinlikle doktor tavsiyesine başvurmalıdır. Penisilin türevi dışında kalan antibiyotiklerin doğrudan bebeğe zarar verdiği unutulmamalıdır.

Güncel implant diş fiyatları

admin • 19 Şubat 2015


geri

ileri

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *