porselen-dis-yapimi1

Diş Sağlığı ve Beslenme

Ağız ve diş sağlığını devam ettirmek için şekerli gıdalar ve asitli gıdaları mümkün oldukça aza indirerek tüketmek, hem dişlerin temizliğinin kolay olmasına yardımcı olacak hem de diş çürüklerine karşı önemli bir tedbir olacaktır. Diş Sağlığı ve Beslenme.

Yine de alışkanlık ve karşı duramama durumları göz önüne alındığında şekerli ve dişe yapışan gıda tüketiminin üç ana öğün içinde olması, gün içinde defaten tüketime göre daha normaldir. Böylece günde üç kere yemeklerden hemen sonra diş fırçalamanın faydası da sağlanmış olacaktır. Şekerli gıda tüketiminin ardından diş fırçalamak mümkün olmadığında ise ağızı çalkalamak ve bir bardak su içmek iyi gelecektir. Diğer yandan öğün aralarında elma ve havuç gibi gıdaların tüketilmesi dişlere masaj olacaktır. Şekerli gıdalardan sonra bir parça peynir tüketimi ise çürüğe karşı önemli bir tedbirdir.

Günümüzde beslenme alışkanlığının değiştiği bir gerçektir. Bu nedenle eski dönemlere oranla daha çok diş çürüğü ile de karşılaşıldığını inkar edemeyiz. Hazır gıda endüstrisi nedeniyle şeker, çikolata, bisküvi gibi dişlere yapışan gıda tüketimi otomatik bir şekilde arttı. Oysa dişlerimizin yegane dostu protein içeren gıda tüketimi gerekiyor. Peynir, yer fıstığı ve rafine edilmemiş hububat ürünlerini tercih etmek diş sağlığının korunmasında önemli bir yere sahiptir.

admin • 10 Nisan 2015


geri

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *